Latex Alerjisi ve Korunma - AydınAlerji-Dr.Faruk DEMİR

Aydın Alerji
İçeriğe git
LATEX ALERJİSİ VE KORUNMA
Lateks,  Hevea brasiliensis isimli kauçuk ağacının sütlü özsuyudur. Günümüzde bir çok üründe kullanılmaktadır.  Bisiklet ve araba tekerleğinde, bazı balonlarda, eldivenlerde, cerrahi plastik sondalarda, silgilerde ve daha birçok günlük yaşamda kullandığımız plastik malzemede bulunabilmektedir. Temasla alerjiye neden olabileceği gibi tozları solunum yolu ile de alınıp ciddi reaksiyonlara neden olabilir.

Bir kimse lateks proteinlerine karşı alerjisi varsa daha başka proteinlere de alerji olma ihtimali yüksektir. Örneğin lateks alerjisi olan hastalarda alerjen benzerliğinden dolayı patates, kivi, avakado, çilek, armut ve kestane gibi yiyeceklere karşı da alerji saptanabilir.
Lateks Alerjisinde Bulgular

  • Deride kızarıklık, kaşıntı (Ürtiker kurdeşen))
  • Gözlerde kaşıntı ve kızarıklık, sulanma (Konjonktivit)
  • Burunda akıntı, kaşıntı ve hapşırık (Rinit)
  • Nefes darlığı, göğüste sıkışma hissi (Astım)
  • Astım bulguları yanında, boğazda ödem, kan basıncında düşme, bilinç kaybı (anafilaksi).

Latex Alerjisinde Risk Faktörleri

Lateks rugby bu bir de bu bir alerjisi gelişiminde genetik ve çevresel faktörler rol oynamaktadır. Ancak bazı riskli gruplar vardır ki bunlar latex alerjisi gelişimi açısından riskli gruptadırlar. Lateks alerjenine maruz kalınan miktar alerji gelişimi için çok önemli olduğundan sağlık çalışanları ve hastalar riskli grupta yer almaktadır. Aynı zamanda alerjik hastalıklardan (astım, atopik dermatit, besin alerjisi,rinit) birine sahip olan hastalar lateks alerjisi geliştirme açısından riskli grupta yer almaktadır.

Patates, kivi, avakado, çilek, armut ve kestane gibi besinlere karşı alerjisi olan hastalarda mutlaka lateks alerjisi aranmalıdır.

Latex Alerjisinde Tedavi

En etkin metot lateks içeren ürünlerden uzak durmaktır.

Latex alerjini tamamen ortadan kaldıran bir tedavi metodu bulunmamaktadır. Ancak ilaçlarla kontrol altında tutabiliriz. Antihistaminikler hafif semptomları kontrol edebilir.

Lateks proteinleri komplex bir protein yapısına sahip olduğundan dolayı etkin bir immunoterapi yöntemi üzerinde çalışmalar yapılmaktadır.

Latex Alerjisinde Alınacak Önlemler

Lateks içeren katı plastik maddeler solunum yolu ile alınmaz bu nedenle astım ya da rinit bulgularına daha az neden olurlar.

Sağlık çalışanları pudralı eldivenleri kullanırken bunlara yapışan lateks proteinleri astım hatta daha ciddi reaksiyonlara neden olabilirler. Bu nedenle lateks içermeyen eldiven kullanmaları ve diğer personelinde eldiven giyerken ya da çıkartırken toz çıkarmamaya dikkat etmesi gereklidir.

Ürünleri mutlaka kontrol ederek kullanınız. Hastalar doktoruna lateks alerjisi olduğunu mutlaka söylemelidir. Lateks alerjisi olanlar bileklik kullanmalı.

Anafilaktik reaksiyon öyküsü olan hastalar mutlaka adrenalin oto enjektör taşımalıdır.

Uz.Dr.Faruk DEMİR
Çocuk Alerji ve İmmünoloji
Çocuk Sağlığına Dair Herşey
İçeriğe dön