Fiziksel Ürtiker Testleri - AydınAlerji-Dr.Faruk DEMİR

Aydın Alerji
İçeriğe git
FİZİKSEL ÜRTİKER TESTLERİ
Fiziksel ürtikerler kronik ürtikerler sınıflamasında yer almaktadır. Dış etkenlere bağlı olarak gelişirler. Öykü ile çoğu zaman tanı konulabilirken doğrulanması için testler yapılmalıdır. Fiziksel ürtikere neden olan etkenler farklı sıklıklarda ortaya çıkmaktadır.

Fiziksel ürtikerin en önemli nedenlerinden biri olan dermografizm künt bir cisim (dil basacağı, kalem ya da tırnak ucu) ile derinin basınç uygulanarak çizilmesi ile test edilir. İşlemden 3-15 dakika sonra ödem ve kızarıklık oluşması pozitif olarak kabul edilir.

Basınç ürtikerinin tanısı için vücudun bir bölgesine belirli bir süre ve ağırlıkta basınç uygulanması sonucu oluşabilecek erken ve geç reaksiyonlar değerlendirilir

Soğuk ürtikeri tanısı için bir buz parçası ön kol iç yüzünde 5 dakika kadar bekletilir. Sıcak ürtikeri için ise 40-50oC arasındaki sıcak su önkol iç yüzünde belirli süre bekletilerek ürtiker gelişimi gözlemlenir.

Islatılmış bir bezin genellikle sırt bölgesine uygulanması ile aquajenik ürtiker varlığı test edilebilir.

Kolinerjik ürtiker tanısı için de terleyene kadar hastaya 10-15 dakikalık tempolu yürüyüş yaptırılır. Solar yani güneş ışıkları ile görülen ürtiker tanısı için hasta belirli dalga boyundaki ultraviyole ışınlarına maruz bırakılır ve belirtilere göre karar verilir.

Uz.Dr.Faruk DEMİR
Çocuk Alerji ve İmmünoloji
Çocuk Sağlığına Dair Herşey
İçeriğe dön