Hamam Böceği Alerjisi ve Korunma - AydınAlerji-Dr.Faruk DEMİR

Aydın Alerji
İçeriğe git
HAMAM BÖCEĞİ ALERJİSİ VE KORUNMA
Hamam böceği alerjisi oldukça sık görülmektedir. Alerjik olan insanlar bu alerjenlerle temas ettiğinde ciddi reaksiyonlar gelişebilir. Evinizde hiç hamam böceği olmasa da alerjenlerin bulunabileceğini unutmamak gerekiyor. Hamam böceği insanların göremeyeceği yerlerde yaşadığı için temizlik  yapılsa bile yeterince etkili olmayabilir.

Hamam Böceği Nerelerde yaşar?

Hamam böcekleri sıcak, rutubetli eski binalarda yaşamayı tercih ederler. Yuvalarını duvar aralarında çatlaklarda, havalandırma boşluklarında yaparlar. Rutubet, sıcak ve besinin olduğu her yer bu böceklerin yaşaması için elverişlidir. Restaurant, hastane ve fırınlar en tercih ettiği bölgelerin başında gelir.

Hamam Böceği Alerjisi Bulguları

Hamam böceği alerjisi hastalarda burun akıntısı, hapşırık, gözlerde kızarıklık kaşıntı, öksürük ve nefes darlığına neden olabilir. Semptomları şiddeti hastadan hastaya değişebilir. Hafif reaksiyonlardan ağır reaksiyonlara kadar her şekilde kendini gösterebilir. Özellikle çocuklar için riskli bir durum olabilir. Bazı çalışmalarda hamam böceği alerjisi olan astımlı çocukların daha çok acile başvurdukları ya da hastaneye yattıkları bulunmuştur.

Hamam böceği alerjisi sıklığı çocuklar arasında giderek artmaktadır. Bunun daha çok çocukların eskiye oranla zamanlarını daha çok ev içinde geçirmelerine bağlı olduğu ileri sürülmektedir. Hamam böceğinin dışkısı, tükürük ve vücut artıkları alerjiden sorumlu kısımlarıdır.

Hamam Böceği Alerjisi Önlemleri

  1. Evde böceğin yaşayacağı ortamlar bulunmamalı
  2. İyi bir ilaçlama ardından yoğun temizlik yapılmalı

En önemlisi açıkta çöp ya da yemek artıkları bulunmamalıdır.

Uz.Dr.Faruk DEMİR
Çocuk Alerji ve İmmünoloji
Çocuk Sağlığına Dair Herşey
İçeriğe dön